patuvanja.info: Праисториско наколно живеалиште - Музеј на вода

patuvanja.info: Праисториско наколно живеалиште - Музеј на вода

Тоше Проески на Златно Славејче од 1992

Тоше Проески на Златно Славејче од 1992, видео на: Video Macedonia

Вистината за Македонија

Не знам колкумина од вас веќе налетале на ова видео наречено: Видеото кое ја шокира Грција, ама не можев да одолеам а да не го ставам овде. Се надевам дека немат да го тргнат како претходното со прашањето: Што бил Александар? - од квизот. Е па кликајте на видеото...и обратете внимание на зборовите на жената - грчки археолог.
За успешно разбирање на содржината - задолжително познавање на англиски.
Thumbs high !!!Technorati Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag GeneratorВи се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Музика преку rapidshare - втор дел

Пред неполн месец напишав еден пост како барав една македонска народна патриотска песна и ја најдов на бугарски и српски страници, ама не и на македонски. И решив да преземам нешто, колку што можам да придонесам да се сменит ситуацијата. Ме упатија и на други македонски страници со музика, ама таму можат само да се преслушаат. А од денес, овде на охридскиов ќе можит да се спуштат музика преку, како што погодувате, rapidshare. За почеток имаме еден албум, ќе се цитирам себеси: во изведба на нашиот задолжителен за секоја домашна колекција ансамбл Билјана.

Малку подолу, на десната страна, можете да го најдете линкот во ганц новата рубрика: Спуштај музика бес-платно! Во иднина ќе следува уште музика, колку што можиме да ставиме на rapidhare.com. И немат да се ограничиме на македонска народна. Ако сакат некој да помогнит, добредојден е. Однапред ви благодариме за вашиот придонес.

P.S. Забележав дека никој не спуштат песни од Билјана, туку само албумот. Поединечните песни ги немат во албумот (освен насловната) и се 192 Kbps, за разлика од албумот каде се 128 Kbps.

Technorati Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator
Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Игроманија

Знам дека досега на нашиов блог не пројавивме никаков интерес кон игри, ама за безработник ко мене ваква игра е жива зараза. Се играт до вкочанети прсти, после играње се препорачвит наизменично топла и ладна вода.

За ентузијасти: возиш крос мотор со скокови и превртувања во воздух, како професионалец, само овде после секој пад си жив и здрав и одиш на почеток. За сладокусци, можит да се возит и скејтборд и баги, сам како каскадер или во трка со бот. На секое од нив имат по три нивоа на тежина составени од по три трки; за секое ниво по пет „животи„. Е па уживајте, скокајте, вртете се напред или назад и ви гарантирам, во моменти на немање подобра забава, игричево ќе ви е во фејворитс. Ако кликањето на сликата е неуспешно, кликај овде.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Ти си чупе многу ууу-Убо

Супер песничка, конечно нешо ново и интересно на рок македнонскава сцена после Супехикс. Браво за типчињава, имeт стил. Некако Елена не ми се вклопвит во стилов, ама имат глас, и шо е уба - уба е, немаТ шо тука! Еве ви го видеото шо е појке као аудио со снапшоти од фациве од Паркети и од Јелка наша:Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

patuvanja.info: Водич за Охрид-места за излегување и сместување

patuvanja.info: Водич за Охрид-места за излегување и сместување: "Охрид и неговото крајбрежје е неизбежен како во летните периоди така и за празници и продолжените викенди, кога сите ние крадеме од она малку слободно време за да уживаме во овој прекрасен град со душа стара повеќе од два милениуми."

Појке овде...

Пронајдете ја својата судбина

Малку забава, како што и самите автори на страницата велат дека не требит сериозно да се сватит резултатот од овој „тест„

Ич да не се секирате, вашиот објавувач на овој пост ќе поживеит до Октомври 2052 г. Ќе имат уште доста негови постови овде :-)
Tags: , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag GeneratorВи се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Levitation - tips and tricks

Ај да искоментират само тој јунак шо ќе го ообјаснит ова! Знам за возојне во Јапан шо лебдет на шини за да немат отпор при движење, ама ова на видеово - дома си го прајт типов. Во секој случај сега знајме дека секој мојт да левитират, нек се иск'пит само во она течносна - ак мојт! :)Who Can Explain This - video powered by Metacafe


Tags: , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag GeneratorВи се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Музика преку rapidshare

Пред некој ден побарав на мрежава една македонска народна патриотска песна. Многу одговарат на сегашнава наша ситуација, и за жал сме осудени повторно да ја слушаме и пееме. За да не ве држам во целосна недоумица, песната содржит стих: „...Проклета и триклета да си Европо, блуднице Вавилонска...„ а е во изведба на нашиот задолжителен за секоја домашна колекција ансамбл Билјана.

И што најдов? Ја најдов песната, ама не на место кај што очекував или се надевав; ја најдов на една бугарска страница и на една српска, ама не на македонска; (ама ова е посебна тема за која сум преморен да расправам). Ако сепак ја имат некаде, се извинувам што не бев поупорен во пребарувањето.

Како и да е, решив да преземам нешто и барем малку да придонесам во изменувањето на ваквата состојба. Овој пат за проба ќе ја поставам песната што ја најдов: овде кликнете , а за понатаму ќе истражам подетално што и како можам да направам за на овој блог да воведеме рубрика за преземање музика. Засега го открив сервисот rapidshare кој што веројатно многумина од вас веќе го знаат, а за тие што се побавни и од мене во дознавање на вакви интересни работи, таму можете да ставите (upload) каков било фајл и да му го соопштите линкот на тој што сакате да го спушти (download). Вршит работа за поголеми фајлови што не можат да се испратат преку електронска пошта.

Засега толку, ако имате некоја идеја коментари се добредојдени. Песната е засега на располагање 90 дена и само на првите десетмина што ќе ја спуштат. Речиси како наградна игра. Ајмо песна бесплатно!

Tags: , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

patuvanja.info: Беровско езеро - место за душевен мир

Доколку сакате да избегате од градската врева, стресното секојдневие, сообраќајниот метеж, и барем за кратко да им се вратите на мирот, спокојството и природата кои во Македонија ги има во избилство, испланирајте викенд на Беровско езеро...

patuvanja.info: Беровско езеро - место за душевен мир

Како да се откажите oд пушење цигари

Незнам да ви кажам како, амам ко ќе ја видате сликава ќе се подзамислите малце.
ПС. Запалите едно цигарче дури се трудите за му ја запамтите регистрацијана на караванон :)

(клик за поголема)

Tags: , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Дали Александар Македонски бил Грк?

Браво браво и стопати браво. Е ова го сакам бе! Ко ќе видам вакво нешо ми се полнит душава. Сите знет шо е вистина и немат тука ова она.

Екста добро видео, а колку добро вие ќе се чувствувате ко ќе го видите видеово- дознајте сами.Technorati Tags: , , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag GeneratorВи се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

patuvanja.info: Вевчани - извори на непокор

patuvanja.info: Вевчани - извори на непокор

Видео на ТВ репортер погоден од снајпер за време на пренос во живо од терен

Видеото прикажува драматичен момент каде за време на пренос во живо новинарка е погодена од снајпер.

Тамара е погодена во левата рака во местото Гори - таму некаде околу Русија. Храбро но будалесто 32 годишната момичка продолжува со нејзиното известување за јавност (или им прајт трафик на YouTube).

Од таму од кај шо ја прочитав веста викет дека то да ти бил руски снајпер, ама немат врска, русите први не пукет никогаш :), а и американци ја имаја напишано веста.Tags: , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Тандем лет

Ааааааааааааааа аааааааааааа ааааааааааааааааа аааааааааааа ааааааааааа............
Како поинаку да го опишам чувството, мора да видите за да поверувате.
Локација Галичица, Охрид. Главни улоги: Пилот 1-ва класа Барак; копилот јас. Кој сака да проба, трк во Big Blue во Охрид. Искуството е слично на првиот секс: не знаете што да очекувате, а во исто време сте возбудени и уплашени.Technorati Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Поскапа е, ама е поквалитетна

Посебна пратка до Македонија од НАТО - најнов изум, помеко, поубо, поквалитетно, ама и малце поскапо. Не гледај го, користи го! Мојт да се најт во Веро и во Окта бензискине...
Technorati Tags: , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Whitney Houston - бугарска верзија

Дајректли фром јуро"пеан" јунион. No comment. Само гледај...Technorati Tags: , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Прохибиција

Со што се занимава нашата влада во овие пресудни времиња по нашиот идентитет? Или подобро, дали се овие времиња пресудни или e тоа само наметната општонародна психоза за да се одвлече вниманието од други настани и појави?!

На пример: владата се занимава со „Европски“ закони, нели, за да се приближиме до ЕУ. Јас дури би ги нарекол Скандинавски. После 19:00ч нема алкохол во ниедна продавница, под клуч, само во кафеана може да се пие. Во колона по двајца, или?! Лева-десна, еден-два. Кој има корист од ова? Не можам ни да претпоставам, ама никако не можам да помислам дека општеството ќе е тоа, дека сега ќе се отрезни цел народ и „ќе ни тргне“. Уште порано пушачите беа „обележани“, одделени од непушачите небаре се најлош вид на криминалци. No dogs and Indians! На крајот на краиштата, од што ќе живеат Прилепчани? Па доста со забрани, ограничувања и репресии. Јас го разбирам развојот на демократијата како добивање на сé повеќе слободи. Нели?! Земете ја за пример Холандија, и при тоа не мислам на озаконетата марихуана. Ама ако и за тоа, „патот на претерувањето води до мудроста!“

А вработувања? А фер вработувања? (без партиски/роднински/платени работни места.) А антикорупција на повисоко ниво од наплатувач на патарина? Испитување на потеклото на „тешко спечалените“ милиони на поединци? И така натаму, и така наваму.

Жално, ама овие закони ми изгледаат како Скандинавски фил на отоманска торта. Да речеме раванија. Да не се чудиме ако ни се појават Капоневци и Лучиановци.

П.С. За љубителите на вистинска торта, топло ја препорачувам Охридска.

Technorati Tags: , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag GeneratorВи се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Македонско име нема да загине

За почеток ќе скршнам настрана низ една попатна станица: ќе ви раскажам како си поминав вчера во автобусот на пат кон Скопје.
Во задниот дел имаше една група млади Роми и, во нивен препознатлив стил, беа распеани, разиграни, се смееја, довикуваа, шлапкаа со раце и пак пееја. Имавме „целовечерен концерт“ – влез колку билет до Скопје. А во репертоарот доминираше избор песни од Тоше, од народни до навивачката „Македонија“. Браво за нив, и за нивниот весел дух. Туку, дали мислите дека тие деновиве се замараат со нашето име? Или воопшто некогаш? Е па нека си се веселат и пеат и играат, подобро да ви кажам за некои други државјани на Македонија.

На пример, Србите од Македонија. Дали тие се изморија од размислување и нервози и неизвесност за нашето име и идентитет? Се разбира не, тие се презафатени со Косово. Се собраа, се бунеа, викаа. Не можам да ги осудам, и јас кога би живеел сега во Србија, сигурно би бил позагрижен за Македонија. Затоа да ги оставиме и нив, и да се свртиме на друга страна.

Со што се занимаваат Албанците од Македонија? Нема потреба ни за објаснување, премногу е очигледно и просто. Сите знаеме за градовите-држави и тоа од античко време, ама нам ни се случи општина држава: Чаир го призна Косово. Подобро да преминиме на „Бугарите од
Македонија“.

Дали во Македонија има или нема Бугари, е друга тема. Можеби за некој генетичар, или историчар, или биолог... Мене ме интересираат чувствата; кој како и што се чувствува себеси. Значи, тие што се или се чувствуваат Бугари, најдоа за сходно во овие напнати моменти да дотурат масло на огнот: смислено нé испровоцираа со откривање на бистата на Тодор Александров. Беспредметно е да се расправа за што се борат и што ги интересира нив.

Да не ги навредам Турците од Македонија со неспомнување, ама досега немам слушнато ништо од нивна страна, не знам како си врват и за што размислуваат.

Затоа, најдобро е да се видиме себеси, ние Македонците. На крај си сме сами, како и секогаш, да си се бориме за себе. Е па да не чекаме помош и поддршка, зошто мислам дека нема да ја добиеме. Сите наши „сојузници“ се поголеми сојузници на нашиот јужен сосед. И без оглед на бесмисленоста на спорот за името, според народната „на пазар домашниот есап не излегува“, нашето членство во кој било сојуз или унија ќе нé чини скапо. Ако ме прашате мене, не би ја платил таа цена за никаков сојуз. За сите вас имам само една порака, а таа е најдобро искажана во една наша песна:

„Станете сите браќа Македонци,
од сите Македонски градови,
И да викниме сите со глас голем,
Бегајте Грци не ве сакаме.“

Сосем за крај: кога ќе нé остават на мир и ние ќе имаме време за поезија и театар; време за долги прошетки низ паркот и излети; време за дружење и игра, или ако повеќе сакате „четинг“ и „гејминг“; за љубов, насмевки и топлина?!

Technorati Tags: , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag GeneratorВи се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Asus Lamborghini VX3

Asus најави нова верзија на својот лаптоп кој произлезе од соработката со италијанскиот производител на спортски автомобили - Lamborghini. Asus Lamborghini VX3 (името на лаптопот) е со 12.1 инчен дисплеј, интеловиот 45-нанометераски процесор Core 2 Duo T9300 со фреквенција од 2.5 GHz, интел чипсет PM965 и безжична мрежа 802.11 - дело на интеловите инжинери.

Графиката е NVidia со 256 Mb меморија, a HD-то со капацитет од 320 Gb и брзина од 5400 вртења во минута. Меморијата е 4Gb DDR2, а воедно има и вградена веб камера.

Почетокот на продажба, како и цената не се познати. Тоа би се дефинирало после саемот CeBIT.

Како што ми изгледа, лаптопов е коска, и може дирекно да им конкурира на Apple-овите лаптопи (осем со големина на дисплејот).

Се надевам дека Lamborghini нема да почне да произведува све и свашта како што тоа го прават јапонско - корејските фирми (да не го споменувам Daewoo :) ).

Technorati Tags: , , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Чудесна кореографија

Можам само да кажам - браво за видеово и тој што го смислил и направил. Како што можев да забележам видеото е турско производсво, ама личи на кинеско(не за лошо - туку за добро), сетете се на сплетовите што ги прават кинезите на нивните стадиони за роденденот на претседателот или републиката (нешто како штафета на младоста кај нас што беше дури беше Тито жив).
Не е битно- забегав со пишење, само гледајте:Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Југо - носталгија

На следниов линк можете да најдете доста обемна и сéопфатна приказна за Македонија. Добра статија генерално. Само на крај авторот под ПС., под мотото „крајот делото го гнаси“, ми го расипа целиот впечаток, и тоа тотално, велејќи дека: „Во малку поинаква ситуација, јас би бил првиот кој е за зачувување на комплексното БЈР Име како уставно, затоа што токму тоа име ни го припишува нам целото југословенско наследство, и наследството на неврзаноста, самоуправувањето и одењето авто-стоп на одмор. Единствено ме нервира “поранешноста” - само Југословенска Република Македонија звучи кул.“ Зошто тогаш не би се викале: Бивша Римска колонија Византиска провинција Отоманска провинција Фашистичка територија Српска покраина Југословенска република Македонија? (Да не испуштив нешто?! Дополнете ако има.) Нели, за да го опфатиме целото наследство...

Не знам за вас, ама јас овде го препознавам нашиот најголем проблем со националниот идентитет: Имено, т.н. Југо-носталгија. Знаете, сéуште има т.н. македонци кои повеќе ја сакаат „бившата“ од „сегашнава“. Велат: „Добро ни беше; со Југословенскиот пасош не ни требаа визи за никаде; ние не можеме сами; имавме сé што ни треба....“

Би сакал да набројам неколку од тие работи што ги имавме:
1. Странски кредити и задолженост од околу 20.000.000.000 $ (милијарди);
2. Планска (не пазарна) економија со висока инфлација која стрмоглаво водеше во пропаст;
3. Сé беше во ред: ред за леб (најмногу 2 леба по човек во редот); ред за млеко (исто како лебот); ред за масло за јадење (кога ќе добијат); бонови за бензин; 60% кафе (ако имаш среќа); голема „разноврсност“ на возила - Застава или Лада, и по некоја полска или источно германска; ... да продолжам?
4. Немилосрдно политичко гонење и затворски казни за сите „непријатели на револуцијата“, а првенствено тоа се однесува на македонски патриоти. Македонски патриотски песни најстрого забранети (разговор во УДБА загарантиран минимум), а посакувани тие за партизаните со Тито и Иво Лола и Сава Ковачевиќ итн. Барем такви се пееја на хор;
5. Немање слобода на говор (едно до основните човекови права). Во спротивно – Голи оток;
6. Немање слобода на вероисповест (уште едно) - човек забележан дека оди во црква (не знам за џамија) нема шанси за напредок во кариерата. Воведен е поимот „политичка подобност“.;
7. Има уште многу, ама за крај мојата омилена фраза: „загарантиран личен доход“.

Да скратам: Што е тоа што го имаа и по кое патат? Немање на основните човекови права и основни прехранбени производи. Бог неканет гостин. Мрачно доба.
Но јас не им се лутам на носталгичарите, само сакам да им кажам дека тоа заврши и да ги отворат очите за да ја видат светлината. Светлина од сонценцето.
Made in Macedonia

Technorati Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Зборувајте Македонски

Веројатно е оваа тема нашироко обработена, ама мој впечаток е дека не е доволно. Ни приближно, зошто сите сме сведоци како нашиот древен јазик во последниве 2-3 децении е посменет отколку во нешто малку повеќе од 5,5 века отоманско (а не турско, и не 5 века, според општо прифатениот термин).

Сега немам намера да докажвам колку е всушност древен и дека не го измислија Кирил и Методиј, тоа е друга тема, туку да ја искажам загриженоста за неговото брзо умирање.
Првенствено тоа е резултат на „англиканизацијата“ и „компјутеризацијата“ на светско ниво; но тоа е само прв очигледен впечаток. Освен техничко-технолошките термини, кои тешко да се преведат, ние прифативме и прифаќаме, за жал, многу термини и од економија, маркетинг, право, политика, па дури, што е најстрашно, и во секојдневието (само неколку примери: јес, кул, топ, чао, океј, чет, мејл, шопинг, џогинг, фитнес, стајлинг, билдинг, ... итн.) Тоа се изрази за да звучиме cool. Други користиме за да звучиме елоквентно, интелигентно, едуцирано и супериорно. Зошто не разговетно, бистро, образувано и надмоќно? А трети од чиста полуписменост.

Се разбира дека некои зборови едноставно немаат превод, на пример огромен дел од техничките изрази (мотор, машина, радио, телевизор, телефон, компјутер,...); за други нема соодветен збор, или пак го зачинуваат јазикот, или се меѓународно прифатени (клишé, дежа ву, гаража, ... чудно како ми текнуваат само француски...).

„Кај лежит зајакот“: Какви книги читаме (на кој јазик)? Од тие преведените на македонски – кој ги преведвит? Шо пишат и како зборват новинарите? Шо кажват телевизиските водители? Како зборват и пишат нашите доктори на науки и професори? Имаме ли јазичари (лектори) и со шо се занимавет тие? Дали од сето ова е пострашно да се користит дијалект?! Барем така ни се обраќат по некој анонимец во врска со нашиот охридски (со примеси од струшки). Зошто имат отпор кон некое наречје, а немат кон странски зборој кои ни го трујат јазикот на начин шо новите генерации немат да ги научат нашите?!

Го поздравувам секое преземање на дејство во насока на потсетвење на македонскиот јазик, или пак учење од почеток за децата кои се опкружени со оваа глобализација. Имат и на телевизија и на радио. Дали вие менвите канал ко ќе налетате случајно на нив?

Која ми е мислата? Во ова клучно време кога нашето име е доведено во прашање, нашата црква не е призната, делумно и јазикот не ни е признат, од сите страни притисоци, па дури и однатре, да се држиме за она што нé одржа низ вековите: јазикот, верата во Бога, обичаите, музиката. Да е трагедијата уште поголема, човек кој добро го владее својот јазик, често е предмет на потсмев наместо на восхит. Ако кажам костум а не одело, или машна а не кравата, на некој му е смешно. Нели?!

П.С. Вчера на радио нé потсетија на акцентската целост. Пр. Горнитé заби, Голô Брдо, Велй петок, бéз малку, и за крај еден струшки: женскá плажа.

Technorati Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Земјата била рамна плоча - најнови докази

Верувале или не, но во 21 век, сеуште постојат "научници" кои тврдат дека замјата е рамна плоча.

Во време кога во орбитата на земјата има толку многу вештачки сателити како послани пешкири на плажа во Градиште на лето, некој од овие таканарешени научници не сакаат или се глупо да ги видат фактите.

Видеово прикаќува телевизиска дебата помеѓе двете "конфронтирани" страни од "научници" на една арапска ТВ станица.

Незнам само од каде сила и волја на човекот што знае и тврди дека земјата е округла, да му објаснува на другиот тупак што мисли дека е рамна. Шо не ке видиш по светов.

Еве ви видео:


Technorati Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Internet преку воздушен балон

Според Wall Street Journal, Google ја разгледува можноста за користење на воздушен балон со цел на поставување на безжична мрежа. Се кажува дека Google ќе склопи партнерство или ке ја купи фирмата Space Data, која има технологија за остваривање на безжична мрежа со воздушен балон.

Деталите за тоа како Google ќе ја имплементира оваа технологија не се обелоденети, а технологијата моментално се користи на начин - балонот се пушта во атмосферата со предавател/приемник во непокриените подрачја, при што врши мрежно покривање на 1000 квадратни километри. Еден балон поривал површина колку 40 комуникациски станици (статични примо-предаватели).

И Google и Data Space не даваат никакви коментари за оваа зделка.

Technorati Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Холограм за по дома

Европската компанија Holocube (шуќур што не е јапонска!!!) го претстави холограмскиот проектор со исто име. Ова е првиот комерцијален холограм што е наменет за поширокиот пазар и за луѓе со "средни" џебови.

Уредот е со величина 50 x 50 x 50 сантиметри, а холограмската слика се проектира во него на стаклена површина наклонета под агол од 45 степени поради што се добива илузија на тродиензионалност.

Намената на уредот е за претставување на нови производи и прикажување на тродимензионални реклами. Уредот се спојува со комјутер преку USB, а опремен е и со 40GB хард диск - што е доволно за складирање на податоци за 16 сaати тродимензионална содржина.

А ценатa е изгор(барем за мене) - мин. 6000 евра.

Па ако сакате да се мангубите на вашите пријатели и бизнис партнери за сите овие пари, ево ви го линкот, и повелете - купете го: Holocube.

Technorati Tags: , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Олимписките игри во Пекинг

Oсвои 2 авионски карти со сите платени трошоци за Олимписките игри во Пекинг

Се што треба да направиш е да ја погледнеш сликата подолу и да одговориш 5 едноставни прашања а потоа да ги пратиш одговорите на Меѓународниот олимписки одбор.

Е па ај, покушајте. еве ги прашањата:

1. Кој ученик изгледа уморно/поспано?
2. Кои двајца се близнаци?
3. Кои две се близначки?
4. Колку има машки, а колку женски ученици?
5. Кој е учителот/учителката?


Technorati Tags: , , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Безбедноста во Скопје

Се одлучив, наместо коментар внатре во приказната на Menager guru како бил ограбен, да се обратам пошироко. Гуру, мое сочувство. Целиот случај е страшен и неверојатен; па нели живееме во „оазата на мирот“?! И тоа среде главниот ни град, во Карпош!


Е па драги мои, добредојдовме во големиот капиталистички град. Потребно ќе нй е многу време да се навикниме дека капитализмот ги поларизира луѓето според богатството – ќе има богати и супер богати, ама и сиромашни и ептен сиромашни. И богатите ќе се богатат, а сиромашните ќе доосиромашат. (Ние само да се надеваме дека и овде ќе има средна класа, и дека ние ќе сме таа. Нели, златна средина.) А тука некаде ќе има и крадци и џепароши, грабачи и киднапери, обивачи и обирачи ... Ги има во сите големи градови.


Во прилог на теоријава: Имам еден другар во Лондон кој неодамна беше ограбен. Дома му обиле и разграбале сé што е вредно. Сред бел ден, зошто предградијата тогаш се речиси празни додека нивните жители се на работа „в град“. Ама нејсе, ми вели, осигурено е сé од кражба, зошто ако ниеднаш не те имаат ограбено – не си прав Лондончанец. Тоа е нивно секојдневие. Исто е и во Њујорк. И каде сé не. Е сега, ние сме далеку од овие градови по други работи, ама истово нé чека и нас.


Ама од приказнава на нашиов гуру ме разочара еден дел: не отишол во полиција зошто ќе му се смееле. Јас би очекувал да има приказна ако се случило нешто како: - Бев во полиција и ми се смееја!... Ама зошто однапред предавање? Барај правдина. Во химната имаме стих дека се бориме за своите правдини. Да не бидиме малодушни, со нашите стари предрасуди. Дека не нé бива, дека од нас држава не бива. Да си дајме шанса, да имаме верба во себе, конечно - да се разбудиме! И таква песна имаме: „Народе македонски, со какви идеи си ти? Доста веќе, разбуди се, свести се не спиј ти...“ Не сме од вчера – напротив! Ние сме лулка на цивилизацијата, зародиш на христијанството, писменоста, ренесансата. Ние сме мал народ, ама Велик!Technorati Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag GeneratorВи се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Видео за плачење

Ко ќе го гледам видеово (подолу) не ми се смејт, ми се плачит, Шо љуѓе имат по светов, а камоли сите тие пари шо ги земет за ништо. Момево е кома, глупа, глупа невидено. Алал и вера мозокон ко аналгин апче и е, само црта насредина имат, а одоколу мазно - шо да ви кажам - ганц нов - некористен.Technorati Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Yang - за одбивањето на Microsoft

Како што знаете Yahoo ја одби понудата од Microsoft за купување на компанијата. Главниот извршен директор Jerry Yang(CEO) во писмото пратено до акционерите на Yahoo покушал да ги објасни причините за одбивањето на иницијативата на Microsoft за купување на Yahoo, чија понуда ја смета за премала.

Првата причина е приликата на компанијата Yahoo да заземе значаен дел на пазарот на интернет огласување и на тој начин ја подигне цената на акциите (прочитајте како тоа го направи Google). Проценува дека пазарот на акции ке порасне за 45 милијардо долари(алал им вера  ) во следната година, а до 2010 до 75 милијарди долари.

Другата причина е јачината на брендот Yahoo, - страниците на порталот месечно ги посетуваат 500 милиони корисници, што во секој случај значи многу прочитани реклами. Компанијата соработува и со web издавачите како Comcast и eBay, а воедно и со преку 600 други интернет весници. Yang ги спомнал и сопственици на голем дел од Yahoo Japan, а воедно и кинеската интернет компанија Alibaba.

Другата страна на приказната е големиот притисок на институционалните акционер, т.е. фондови, кои го имаат поголемиот дел од акциите на Yahoo.
Поголемиот дел од нив не е за подигање на вредноста на компанијата од едноставна причина – 90% од тие акционери има свој дел и во Microsoft, кој во повеќе случаи е поголем од нивниот дел во Yahoo.
Од таа причина тие не сакаат Microsoft да го преплати Yahoo, и сметаат дека понудата не смее да биде поголема од 35 долари за една акција

Technorati Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

Математички доказ за Бог

Можеби религија + астрономија изгледат чуден спој, ама еден американец, кој во најмала рака можам да го наречам чудак, Sollog Immanuel Adonai-Adoni, инаку роден како John Patrick Ennis, ги имат обединето во своето интригантно дело: Формулата на Творецот: Математички доказ за Бог (во оригинал: “Creator’s Formula: Mathematical Proof of God”).

Таму ги имат пресметано орбитите и обемите на сите нам познати планети, плус на три други – едната е астероидниот појас меѓу Марс и Јупитер (експлодирала?!), другата е исто непостоечка зошто се судрила со една од своите месечини – другата е Плутон, а третата е најоддалечената која не е откриена зошто е многу далеку. Е па вака: ова типчево „Божја светлина“ велит Плутон не е планета, и постоит неоткриена планета чија орбита ја имат пресметано според тие формулите, и дека ко ќе се откријат на точна оддалеченост како што тој пресметал, то ќе бидит доказот дека се формулите точни.


Инаку формулите се засновани на, сега ќе погодите, религија. И то на сите најзначајни светски религии по малку. Основата на формулите се: 1. димензии на коцка (6, 8 и 12, во облик 0,6812), која е свет облик во Јудеизмот; 2. број на денови во годината (365,25); 3. милја, која пак е заснована на стапка (foot) – мерка „дадена од Бога“, зошто човекот е Божје дело, а стапката дел од тоа дело; 4. бројот 100, кој е свет во Будизмот, Христијанството, Хиндуизмот, па дури и во Грчката митологија... Значи Бог е присутен како автор во сите религии. Таму ни давал на сите делчиња од доказот. Ко ќе видите колку се прецизни формулите, а вистинските резултати му се преземени од најпрецизните мерења на NASA, ако не ве натерат да повервите, барем ќе ве замислит. Дури имат најдено и мала грешка во резултатите од тие мерења (~0,02%), што тој велит е заради несовршеноста на мерните инструменти. Гулп! Таква математичка прецизност на големината и распоредот на планетите во Сончевиот систем не дават простор за случајност – морат да е вмешана виша интелигенција во создавањето на целиот систем. Sollog велит дека после таков доказ за постоењето на Бог Творецот немат да имат потреба од вера и религија. Бог, едноставно, постои!Е сега за доказите: ако се сеќавате, пред 2-3 години, од страна на некоја светска организација на астрономи, Плутон е официјално прогласена дека..... НЕ Е ПЛАНЕТА. Остана уште вториот доказ. Да се откријат најоддалечената планета на орбитата што е пресметана. А успат онака ноншалантно велит формулана од Einstein E=m*c2 не е апсолутна, туку ќе била преработена за случаи во близина на „црни сонца“.


Малку за Sollog: како доказ дека е „гласник испратен од Бога“, имат објавено многу претскажувања, од кои многу веќе се остварени. То можит да се најт во многу написи, а збирка на тие имат на http://www.sollogs.com/.


А крунскиот доказ, по негово кажвење, се содржит во третата тајна од Фатима, која Богородица му ја кажала на едно девојче во 1917 г. кај местото Фатима во Португалија. Знам, имат една книга со таков наслов, ја прочитав, ама околу таа трета тајна се е измислено, фикција. Sollog кажвит дека третата тајна, за која Богородица рекла да се откријат на светот на точно одреден датум, е: Тој датум е денот ко ќе се родит „’гласникот’ кој ќе го донесит крајот на папството“ – симболика на крајот на религиите. На тој ден се родил јунакот на приказнава Sollog. А тајната ја чувале во Ватикан. Ви теквит зошто ја немаме слушнато? Друг доказ дека тој е „живиот збор на Бога“, ќе бидит остварувањето на неговите пророштва за големи земјотреси во Мека-Рим-Ерусалим.


Целава приказна личит по малку на Ден Браун, само за разлика од него, Sollog имат позитивен став кон Бог. И ако барем малку ве интересират астрономија, ви гарантирам дека е супер интересно.


Technorati Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Tags created with Ukion Tag Generator


Ви се свиѓат постов? Ак ви се свиѓат оставете коментари или пријавете се за редовни читачи на Охридскион и ние ќе ви ги праќаме најновите постови дирекно во вашиот Фид Ридер или на емаил. Ајт.

 

Последно од Охридскион

Последни коментари